Nobila Casa, alaturi de profesionistii de maine

Una din convingerile noastre, a celor de la Nobila Casa, este ca profesionistii de maine se nasc astazi. Insa pentru a-si descoperi potentialul este nevoie de cineva care sa ii ghideze in directia potrivita. Pentru studentii membri ai Clubului de Consultanță în Afaceri GTK, Nobila Casa a fost acel ghid.
Pe parcursul acestui an universitar am demarat un proiect de dezvoltare profesionala a acestor tineri talentati, in cadrul caruia studentii au fost provocati sa realizeze o analiza a industriei home décor. Ei au avut la dispozitie 3 luni pentru a crea o analiza a oportunitatilor de expansiune a brandului Nobila Casa in Europa. La finalul acestei perioade, ne-au prezentat concluziile si sugestiile lor, calitatea muncii depuse fiind de-a dreptul impresionanta.
“Networking-ul dintre facultăți și comunitatea business este o componentă critică în dezvoltarea unui ecosistem inovativ și din acest motiv sprijinim în mod continuu colaborările cu studenții. Pentru dezvoltarea abilităților absolvenților și asigurarea unei treceri eficiente de la facultate, pe piața muncii, noi credem că e nevoie de o variate de programe cu implicarea activă a studenților, fie ele programe de internship, competiții de studiu de caz sau chiar un research” Nagy Noemi, people&culture manager.

“Acest club de elita al studentilor ne-a relizat o cercetare de piata foarte bine inchegata pe parcusului unui intreg semestru. Au fost implicati studenti din toti anii de studii, membri ai acestui club. Am fost incantata atat de structura logica si de research-ul amanuntit cat si de prezentarea pe care studentii au realizat-o la finalul semestrului” - Maya Raicu, Marketing Manager Nobila Casa.
Pentru a finaliza proiectul, studentii implicati au avut ocazia sa isi puna in practica cunostintele dobandite pe parcursul cursurilor de la Facultatea se Științe Economice și Gestiunea Afacerilor din cadrul UBB. Ei au analizat tendintele din industria home décor de la nivel national, european si international, dupa care au creat o lista de sugestii concrete de dezvoltare a jucatorilor de pe aceasta piata.
“Credem cu tarie in proiectele de colaborare dintre business-uri si studenti, ele avand capacitatea sa vina cu o noua perspectiva pentru toate entitatile implicate. In timp ce studentii au oportunitatea sa isi aprofundeze studiile prin research si analiza, companiile pot obtine o sursa de inspiratie, pot gasi idei de imbunatatire a diverselor zone de business” – GTK Business Consulting Club.

Prezentarea solutiilor a avut loc in cadrul festivitatii de încheiere a programului din semestrul II. al Clubului de Consultanță în Afaceri GTK. Studentii au avut o abordare investigativa, care a tinut cont de o serie larga de criterii, oferind o analiza bine structurata, documentata si cuprinzatoare.
Le multumim tuturor pentru implicare, pentru munca depusa si pentru entuziasmul aratat. A fost o experienta deosebit de placuta, care atesta calitatea actului profesional si a muncii depuse de GTK Business Consulting Club in dezvoltarea profesionistilor de maine.